Sprawozdawczy Zjazd Delegatów Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Pawłowice 18 lipca 2017r.

Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie
Zjazd Sprawozdawczy

Sprawozdawczy Zjazd Delegatów Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie odbył się dniu 18 lipca 2017 roku w Zootechnicznym Zakładzie Doświadczalnym w Pawłowicach w dawnej rezydencji rodziny Mielżyńskich.

W Zjeździe udział wzięło 36 delegatów z grona 57 wybranych na Sprawozdawczo-Wyborczym Zjeździe Delegatów w 2014 roku. (co stanowi 63 % kworum).

W Zjeździe wzięli udział następujący goście:

Krzysztof Nykiel        – prezes KZPBC,
Roman Kubiak          – Prezes Zarządu Pfeifer & Langen Polska S.A.
Maciej Grobelny        – Dyrektor d/s surowcowych Pfeifer & Langen Polska S.A
Marcin Kołata            – Kierownik d/s surowcowych rejonu Miejska Górka,
Henryk Ławiński        – specjalista d/s doradztwa i doświadczalnictwa,
Adam Kostrzewski     – Menadżer ds. surowcowych Nordzucker Polska S.A.
Ryszard Napierała     – Prezes WZPBC w Poznaniu,
Stanisław Stolarczyk – Prezes ZZBC w Głogowie.

Otwarcia Zjazdu dokonał Prezes Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie Pan Krzysztof Jachimowski, obradom przewodniczył Andrzej Kubiak v-ce przewodniczącym został Jan Szkudlarczyk a sekretarzem Antoni Grzebisz.

Sprawozdanie z działalności Związku za rok 2016 przedstawił Prezes Krzysztof Jachimowski, w którym poinformował Delegatów Zjazdu między innymi o strukturze organizacyjnej Związku.

Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie działała w dwóch rejonach plantacyjnych należących do Nordzucker Polska S.A. i Pfeifer & Langen Polska S.A. Zrzesza 1930 plantatorów, w tym z rejonu kontraktacji:

Cukrowni Gostyń                    – 828 plantatorów – areał uprawy 3009 ha
Cukrowni Góra                       – 241 plantatorów – areał uprawy 2508 ha
Cukrowni Kościan                  –  96 plantatorów – areał uprawy   491 ha
Cukrowni Miejska Górka        – 615 plantatorów – areał uprawy 2615 ha
Cukrowni Wschowa               – 150 plantatorów – areał uprawy 1370 ha.

Plantatorzy, członkowie naszego Związku uprawiają buraki cukrowe na areale 9993 ha. Rok 2016 był udany dla plantatorów uprawiających buraki cukrowe, ponieważ przebieg pogody spowodował, iż osiągnięte plony oraz jakość zebranych buraków były satysfakcjonujące. Problemem był zbiór buraków cukrowych we wrześniu ze względu na brak opadów i bardzo wysokie temperatury (na glebach zwięzłych występowały straty wykopkowe).

Przerób buraków cukrowych w zakładach przerobowych przebiegał sprawnie, bez większych awarii. Dostawy buraków cukrowych do zakładów przerobowych przebiegały zgodnie z harmonogramem pomimo dużej ilości opadów w październiku i listopadzie.

Plantatorzy sprzedający buraki cukrowe do Pfeifer & Langen Polska SA uzyskali w kampanii przerobu buraków cukrowych 2016/2017 następujące wyniki:

Cukrownia Gostyń:

średni plon buraków cukrowych       66,91 t/ha
średnia polaryzacji                             17,34 %
średnie zanieczyszczenie                    9,00 %
biologiczny plon cukru z 1 ha              11,6 t

Cukrownia Miejska Górka:

średni plon buraków cukrowych       59,04 t/ha
średnia polaryzacja                             17,37 %
średnie zanieczyszczenie                    8,98 %
biologiczny plon cukru z 1 ha            10,26 t

Plantatorzy sprzedający buraki cukrowe do Nordzucker Polska SA w kampanii 2016/2017 uzyskali następujące wyniki:

Cukrownia Opalenica

– średni plon buraków cukrowych     70,89 t/ha
– średnia polaryzacja                          16,79 %
– średnie zanieczyszczenie                  9,82 %
– biologiczny plon cukru z 1 ha            12,4 t

Zarząd Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie w 2016 roku organizował wyjazdy szkoleniowe na tzw Dni Pola organizowane przez Producentów cukru.

Zarządy Rejonowe organizowały lustrację pól buraków cukrowych w swoich rejonach kontraktacji, podczas których oceniano stan plantacji buraków cukrowych, porównywano różne technologie uprawy i ochrony herbicydowej zwracając szczególną uwagę na możliwość obniżenia kosztów uprawy buraków cukrowych.

W okresie kampanii przerobu buraków cukrowych Związek prowadził kontrolę skupu buraków cukrowych oraz nadzorował pracę laboratorium surowcowego, w którym dokonywano oceny jakości dostarczanego przez plantatorów surowca.

Zarząd Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie zwrócił się z apelem do negocjujących ogólnopolskie porozumienie branżowe o uwzględnienie bardzo ważnych dla plantatorów kwestii takich jak:

  • gwarancji uprawy buraków cukrowych dla plantatorów posiadających prawo do uprawy i dostawy buraków cukrowych,
  • gwarancji uzgodnień cenowych pomiędzy Regionalnymi Związkami Plantatorów Buraka Cukrowego a Producentami cukru,
  • premii za wczesne i późne dostawy,
  • kompleksowej obsługi dostaw,
  • własności wysłodków,
  • prowadzenie kontroli odbioru surowca w cukrowniach przez stronę plantatorską.

Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Związku przedstawił Jacek Pawłowski.

Delegaci otrzymali sprawozdanie finansowe za rok rozliczeniowy 2016 oraz preliminarz wydatków na 2017 rok.

Uczestnicy Zjazdu Sprawozdawczego przyjęli sprawozdanie Zarządu Okręgowego i Okręgowej Komisji Rewizyjnej za 2016 rok .

Zarząd Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie ufundował statuetki „Kryształowy Burak” za wybitne zasługi w uprawie buraka cukrowego, które otrzymali:

  • Henryk Ławiński – specjalista ds. doradztwa i doświadczalnictwa Pfeifer & Langen Polska
  • Jan Szkudlarczyk – wieloletni vice prezes OHZ Garzyn i członek Zarządu Okręgowego
  • Jan Majorek – wieloletni Prezes Rejonowego Związku Buraka w Kościanie.

W dalszej części Zjazdu Prezes Krajowego Związku Krzysztof Nikiel przedstawił informację dotyczącą rynku cukru a w szczególności wyników produkcyjnych, areału zasiewów, produkcji oraz konsumpcji cukru w Europie, cen zakupu surowca, wsparcia związanego z produkcją buraków cukrowych (płatności do buraków cukrowych).

Uczestnicy Zjazdu i zaproszeni goście przystąpili do dyskusji.

Pan Krzysztof Nikiel poinformował, iż 19 kwietnia zostało podpisane ogólnopolskie porozumienie branżowe, które wprowadza między innymi obowiązek uzgodnień warunków umów kontraktacyjnych, odbioru wszystkich buraków cukrowych pochodzących z areału uprawy określonego w umowie kontraktacyjnej, negocjacji wymogów dotyczących korzeni buraków cukrowych, konieczności stosowania premii za wczesne i późne dostawy oraz zasadę że wysłodki buraczane są należne plantatorom. Porozumienie branżowe scali całą branżę i będzie stanowić ramy dla kontraktacji buraków cukrowych w Polsce. Areał uprawy buraków cukrowych w Polsce wzrósł do areału 232 tys ha, co znacząco wpłynie na wzrost produkcji cukru. Bardzo ważnym będzie zniesienie barier celnych i wyeksportowanie cukru na rynki poza Unię Europejską.

Pan Adam Kostrzewski stwierdził, iż Producent cukru Nordzucker Polska S.A. po przeprowadzonej konsultacji z Komisją mieszaną przy Nordzucker Polska S.A. będzie proponował plantatorom umowy kontraktacyjne na rok 2018/2019 i lata następne

W najbliższym czasie rozpoczniemy proces podpisywania umów kontraktacyjnych z plantatorami. Plantatorzy będą mieli wybór, które z wymienionych umów podpiszą.

umowa jednoroczna – cena stała,
umowa jednoroczna – cena zmienna,
umowa trzyletnia – cena stała,
umowa trzyletnia – cena zmienna.

Próg ilościowy kontraktacji w ramach umowy trzyletniej został ustalony na poziomie do 50% kontraktacji indywidualnej. Producent cukru Nordzucker Polska S.A. planuje wprowadzić mechanizm automatycznej oceny zanieczyszczeń Reuepro i wprowadzić nowe regulacje dotyczące udziału plantatora w kosztach transportu buraków cukrowych.

Pan Roman Kubiak stwierdził, iż będziemy musieli zmierzyć się z bardzo dużą nadwyżką cukru w Polsce. Cukier nadwyżkowy będziemy musieli wyeksportować na rynki poza Unię Europejską.

Po 2020 roku plantatorzy buraków cukrowych w Polsce nie będą otrzymywali wsparcia związanego z produkcją tzw dopłat cukrowych. Plantatorzy buraków cukrowych będą musieli nauczyć się produkować buraki cukrowe z zyskiem bez dopłat cukrowych. W chwili obecnej obserwujemy bardzo duże zróżnicowanie w opłacalności produkcji buraków cukrowych u poszczególnych plantatorów. Należy zatem wprowadzić nowe technologie uprawy buraków cukrowych ograniczające koszty. Wśród naszych plantatorów jest rzesza gospodarstw socjalnych,         w których uprawa buraków cukrowych może stać się nie opłacalna. Należy dostarczyć tym gospodarstwom technologie uprawy dostosowane do mniejszych areałów.

2200total visits,2visits today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *